Previous Award Recipients

Founder's Award

2017:    Frances Stewart, UP Media Group
2016:    Gary Tanel, Libra Industries
2015:    Ning-Cheng Lee, Ph.D., Indium Corporation
2014:    Marie Cole, IBM Corporation
2013:    Chuck Richardson, iNEMI
2012:    Vern Solberg, STC Madison
2011:    Dr. Laura Turbini, Research in Motion
2010:    Rod Howell, Libra Industries
2009:    Ken Gilleo, ET-Trends LLC
2008:    Dr. Paul Vianco, Sandia National Laboratories
2007:    Jeff Kennedy, Celestica Inc.
2006:    Rich Freiberger, ZF Array Technology
2005:    Greg Evans, Indium Corporation
2004:    Sammy Yi, Flextronics
2003:    Dr. Ron Lasky, Dartmouth University / Indium Corporation
2002:    Tom Borkes, The Jefferson Project
2001:    Dr. Jennie Hwang, H-Technologies Group
2000:    Phil Zarrow, ITM
1999:    Rob Rowland, RadiSys Corporation
1998:    Norb Socolowski, Alpha Metals
1997:    Dr. Charles Hutchins (posthumously)
1996:    Jim Blankenhorn, SMT Plus
1995:    Vern Solberg, Tessera
1994:    Mike Brisky (posthumously)



Excellence in Leadership Award

2017:    Luis Sastoque, Team Manufacturing
2016:    Bob Baker, CTEA Chapter
2015:    Michael Jansen, Textron Systems
2014:    Dave Larson, TEK Products, Inc.
2013:    Don Mayse, Schlumberger
2012:    Frances Stewart, UP Media Group
            Jack Reinke, Kyzen Corporation
2011:    Eileen Hibbler, Stanley Supply & Services
2010:    Scott Buttars, Intel Corporation
2009:    Kathy Palumbo, Production Analysis & Learning Services LLC
2008:    Dale Lee, Plexus Corp.
2007:    Michelle Ogihara, Seika Machinery, Inc.
2006:    Tom O'Connor, T & M Sales
2005:    Michael Jansen, Lucent Technologies
            Gary Tanel, Allegiance Capital Corporation
2004:    Randy Cherry, Tellabs
2003:    Jim Kuehn, Tyco Electronics Automation Group
            Jeff Kennedy, Celestica Inc.
2002:    Rich Freiberger, ZF Array Technology
            Dr. Shen Li Fu, I-Shou University
2001:    Ron Boyce, Tektronix (retired)
            Glenda Pinckney, Group Technologies
            Ed Hale, AMT
2000:    Dick Russell, Micromeritics
1999:    Barry Goukler, Metal Etching Technology
1998:    Riki Brown, Golden West
1997:    Tom Borkes, The Jefferson Project
1996:    Bruce Inpyn, Pitney-Bowes
1995:    Chuck Richardson, Intergraph
1994:    Martin Barton, Preferred Designs
1994:    John Biancini
            Charles Hutchins, C. Hutchins and Associates
            Gene Wolfe, Texas Instruments
            Mike Zurn, Phoenix International



International Leadership Award

2017:    Bev Christian, Ph.D., HDPUG
2016:    Jason Keeping, Celestica
2015:    David Vetharudge, Listech Technology Sdn Bhd
2014:    KL Lim, Plexus Manufacturing Sdn. Bhd.
2013:    Sören Nörlyng, MICRONSULT
2011:    Bill Barthel, Plexus Corp.
2010:    Abby Tsoi, Kasion Automation
2009:    Michael Wong, Emerson
2008:    Bob Willis, AskBobWillis.com
2007:    Richard Short, Indium Corporation
2006:    Dr. Charles E. Bauer, TechLead Corporation
2004:    Abby Tsoi, Kasion Automation



Member of Technical Distinction Award

2017:    Paul Vianco, Ph.D., Sandia National Laboratories
2016:    Viswam Puligandla, Ph.D., Nokia (Retired)
2015:    Don Banks, St. Jude Medical
2014:    Diganta Das, Ph.D., University of Maryland, CALCE
            Cheryl Tulkoff, DfR Solutions
2013:    Mike Bixenman, Kyzen Corporation
            Dr. Pradeep Lall, Auburn University
2012:    Chrys Shea, Shea Engineering Services
            Dr. Polina Snugovsky, Celestica Inc.
2011:    Dr. Srinivas Chada, Power-One Renewable Energy Solutions
2010:    Rob Rowland, RadiSys Corporation
2009:    Raiyo Aspandiar, Intel Corporation
2008:    Dr. Bev Christian, Research In Motion
            David Hillman, Rockwell Collins
2007:    Andrew Mawer, Freescale Semiconductor
            Dr. Krishnaswami Srihari, Binghamton University
2006:    Kim Hyland, Flextronics
2005:    Ron Daniels, Circuitnet and ITM Consulting (Posthumously)
2004:    Jeff Forster, Universal Instruments
2003:    Lisa Hamburg, UPMedia Group
            Dr. Jean-Paul Clech, EPSI
2002:    Dr. Ning Cheng Lee, Indium Corporation
            Marie Cole, IBM Corporation
2001:    Gerry Adams, Dade Behring
            Dr. Reza Ghaffarian, JPL
2000:    Dave Gibson, Solectron Corporation
            Paul Truit, RBB Systems
1999:    Mike Buseman, MSL
1998:    Ray Prasad, Prasad Consultancy
1997:    Jack Crawford, IPC
1996:    Ralph Woodgate, Woodcorp
            Steve Benson, MSL
            Don Keller, KDF Company
1995:    Phil Zarrow, ITM
1994:    Mitch Killmon (posthumously)



SMTA+ Corporate Award

2017:    Plexus Corporation
2016:    Nordson Corporation
2015:    Alpha
2014:    Indium Corporation
2013:    STI Electronics, Inc.
2012:    Kyzen Corporation
2011:    Research in Motion
2010:    Indium Corporation
2009:    Cisco Systems
2008:    Circuits Assembly Magazine
2007:    Celestica Inc.
2006:    Flextronics
2005:    ITM Consulting
2004:    Kester
2003:    3M Corporation
2002:    Solectron Corporation
2001:    Agilent Technologies
2000:    Celestica Inc.
1999:    Zevatech Corporation
1998:    Indium Corporation
1997:    Circuits Assembly Magazine
1996:    Enthone-OMI
1995:    Unisys Corporation, Midwest Operations



SMTA Headquarters
6600 City West Parkway, Suite 300
Eden Prairie, MN 55344 USA

Phone 952.920.7682
Fax 952.926.1819